לשיחת ייעוץ חייגו:

מהו נוטריון?

עו"ד בעל ותק ורשיון משפטי מיוחד

נוטריון הוא עורך דין בעל ותק של עשר שנים, לפחות, במקצוע עריכת הדין, אשר קיבל רישיון על ידי ועדה מיוחדת. סמכותו של הנוטריון היא לאשר, לאמת ולערוך מסמכים משפטיים הזקוקים לגושפנקא מיוחדת. הנוטריון מעניק מגוון שירותים שרובנו נצטרך לצורך זה או אחר במהלך חיינו. צריכים לאשר הסכם ממון? חייבים להשיג תרגום של חוזה? חייבים להוכיח כי הינכם בחיים? אלה ואחרים דורשים את אישור הנוטריון. חתימת נוטריון על מסמך מהווה אישור לאמיתותו ולמקוריותו, לנכונות תרגומו, לאישור זהות החותם ולאישור כי החותם חתם מרצונו החופשי. חשיבותה של חתימת הנוטריון רבה, כיוון שמסמכים רבים אינם ניתנים להגשה לרשויות וגופים שונים או להצגה בבית משפט, אלא אם אושרו על ידי נוטריון. תפקיד הנוטריון תפקיד הנוטריון לקבוע כי מסמך כלשהו הינו מקורי או כי תרגום של תעודה מסוימת אכן מדויק, וכן לזהות ולאשר את חותם המסמך. אישור נכונות תרגום מסמך, למשל עבור רשויות ומוסדות שונים, יכול להתבצע אך ורק על ידי נוטריון. אישור וחתימת הנוטריון על נכונות התרגום הופכת אותו לקביל בארץ ובחו"ל.

אישור נוטריוני

החתימה האדומה מאשרת
הנוטריון מוסמך להעיד בדבר מקוריות התעודות והמסמכים, לאמת תרגומי מסמכים ולאמת חתימות. את אישור הנוטריון ניתן לזהות על ידי החותמת האדומה בה כתוב "נוטריון" וכמובן שמו ופרטיו של הנוטריון.

אישור נוטריוני אשר נדרש ע"י גורמים שונים הנו דבר שיגרתי. בחיינו מספר תרחישים בהם נזדקק לאישור הנוטריון, ביניהם:
– כאשר מבקשים הלוואה מן הבנק לצורך רכישת דירה או כל נכס מקרקעין אחר. במקרה כזה הבנק ידרוש ייפוי כח נוטריוני.
– כאשר תידרשו לאשר נכונות תרגום תעודה (לידה, זהות, בגרות, מקצוע ו/או כל תעודה אחרת). לדוגמא: כשאדם אשר מבקש לקבל אזרחות זרה נדרש להוכיח את מידת הקרבה שלו לאדם אחר אשר נושא אזרחות זו, או להוכיח את זכאותו לקבל מעמד חוקי באמצעות הצגת תעודות שונות (תעודת לידה, תעודת נישואין ועוד). לשם כך יש לתרגם את התעודות ולאשר את נכונות התרגום. רק לאחר הצגת תרגום ואישור נוטריוני מסמכים אלו תקפים בפני רשויות זרות.
– כאשר תידרשו להציג עותק של מסמך או תעודה כלשהי, יש להחתים נוטריון על אישור העתק מתאים למקור. כאשר נדרשת הוכחה שאדם מסוים בחיים, למשל עבור קבלת תשלומים מגרמניה או כתוצאה מדרישת גוף ציבורי הזקוק להוכחה כזו, רק נוטריון יכול להעיד ולאשר כי אכן מדובר באדם חי.

אלו רק חלק מהמקרים בהם קיים צורך בהצגת אישור נוטריון.

חשוב לדעת

לא כל עורך דין יכול להעניק אישור נוטריוני!
אישור נוטריוני רשאי להעניק אך ורק נוטריון מוסמך.
הנוטריון הוא עורך דין בעל ותק של עשר שנים לפחות שקיבל הסמכה לשמש כנוטריון מטעם משרד המשפטים. עליו להיות אזרח ישראל, חבר לשכת עורכי הדין, לא הורשע בעבירה שיש עמה קלון או הושעה מלשכת עורכי הדין. לאחר שחתם בספר הנוטריונים והשאיר שם את דוגמת חתימתו הוא רשאי להתחיל לכהן כנוטריון.

שרותי הנוטריון
החוק מכשיר עורך דין לתפקד כנוטריון ולבצע את הפעולות הבאות:
מהווה אסמכתה לאימות חתימות של פלוני על מסמכים שונים
מאפשר לתת אישור שפלוני זה במסמך הנו מוסמך לכך
מאשר את התוקף של תרגום המסמך
מאשר נאמנות לכל העתק מסמך
מקבל ומאשר תצהירים
מאשר שפלוני זה נמצא בין החיים
מאשר אימות של רשימות מלאי
עורך העדה של מסמכים סחירים
עורך יפויי כוח נוטריוניים
עורך מסמכים באופן המותר עפ"י חוק
משתמש בסמכות הנוטריון עפ"י הדין
מאמת הסכמי ממון בין בני זוג שנערכו טרום נישואין
מאשר ועורך צוואות

צרו עמנו קשר לפרטים נוספים:

077-2319289

חיפוש באתר